O kulisach operacji dyplomatycznych opowie poniedziałek 23 kwietnia w kawiarni Cheder w Krakowie ambasador RP Jan Wojciech Piekarski. Okazją do wysłuchania opowieści jednego z najsłynniejszych polskich dyplomatów będzie niedawna premiera jego książki „Polski Most Szpiegów”, będącej wywiadem-rzeką przeprowadzonym przez dziennikarza Łukasza Walewskiego.
Szczegóły dotyczące spotkania:
Miejsce: Kawiarnia Cheder, ul. Józefa 36
Data: 23 kwietnia (poniedziałek) godz. 16.00
Wstęp wolny. Więcej szczegółów:
https://www.facebook.com/events/185887245366797/
Podczas spotkania będzie możliwość nabycia książki "Polski Most Szpiegów" ze zniżką i zdobycia autografu autora.
O książce:
Zakulisowa prawda o polskiej dyplomacji
Kiedy w 1966 roku młody chłopak z Radomia wyjeżdżał jako tłumacz na Daleki Wschód, nie wiedział, że to początek błyskotliwej kariery dyplomatycznej. Nie przeczuwał też, że czeka go szereg niebezpiecznych operacji, w których odegra kluczową rolę.
Do Laosu trafił w samym środku wojny domowej. W Iranie zastała go rewolucja, podczas której ukrywał się wraz z rodziną w budynku ambasady, gdy tłum na zewnątrz skandował: „Śmierć obcym!”. Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między USA a Irakiem to właśnie on – do niedawna urzędnik „zza żelaznej kurtyny” – przeprowadził spektakularne negocjacje zmierzające do uwolnienia amerykańskiego obywatela z irackiego więzienia Abu-Ghraib.
Oto pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia polskiego ambasadora Jana Wojciecha Piekarskiego. Opowieść o negocjacjach, szpiegach, współpracy z wywiadem PRL, a także szlifowaniu wizerunku polskich prezydentów, premierów i ministrów podczas szefowania Protokołowi Dyplomatycznemu.
W środę 21 marca, PR Kraków miało przyjemność gościć radnegk Miasta Krakowa, Pana Łukasza Słoniowskiego, który poprowadził czterogodzinne warsztaty debatowania i wystąpień publicznych.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich przy współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Krakowie.
Warsztaty pozwoliły uczestnikom zdobyć wiedzę z zakresu wystąpień publicznych, komunikacji, argumentacji i umiejętności walki z tremą. Każda z osób, która wzięła udział w spotkaniu otrzymała certyfikat ukończenia warsztatów.
17 stycznia 2018 roku, w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Krakowie odbyło się spotkanie pt. „Areny bliskowschodniej zimnej wojny – Jemen”, organizowane przez Forum Młodych Dyplomatów oraz Bliskowschodnie Koło Naukowe UJ. Gośćmi i ekspertami spotkania byli dr hab. Przemysław Turek, kierownik Zakładu Izraela i Lewantu w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ oraz Marcin Krzyżanowski, iranista i były konsul RP w Afganistanie. Tematyką spotkania, zgodnie z jego tytułem, była sytuacja w Jemenie – od wojny z lat 1962 – 1968 w Jemenie Północnym przez zjednoczenie z Jemenem Południowym, powstanie i ewolucje ruchu Huthi do wydarzeń Arabskiej Wiosny i obecnie trwającej wojny domowej. Poruszona została także kwestia wpływu mocarstw regionalnych i światowych na rozwój sytuacji, jak również rola plemienności w polityce jemeńskiej.
W czwartek, 25.01.2018, odbył się kolejny Klub Dyskusyjny Przedstawicielstwa Regionalnego Forum Młodych Dyplomatów w Krakowie. Tym razem, nasi członkowie oraz zainteresowani uczestnicy rozmawiali o polityce narkotykowej Stanów Zjednoczonych wobec państw Ameryki Łacińskiej. Do tematyki spotkania uczestników wprowadziła Martyna Magaj, która zaprezentowała politykę prezydentów USA na przestrzeni lat. W spotkaniu wzięła udział dr Edyta Chwiej z Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, która przedstawiła sytuację wewnętrzną w krajach Ameryki Łacińskiej. Zawiązana między uczestnikami spotkania dyskusja dotyczyła sposobów rozwiązania problemu narkotykowego nie tylko w Ameryce, a także w Europie.
Jesteś młody i ambitny? Masz talent i dużą wiedzę w dziedzinie Stosunków Międzynarodowych? Wiążesz swoją przyszłość z karierą Dyplomaty ale nie wiesz co zrobić by zrealizować swoje marzenia? Jest ktoś, kto już w najbliższy czwartek będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości... Przedstawicielstwo Regionalne FMD Kraków ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na spotkanie z dr Wojciechem Burkiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ a obecnie pracownikiem Instytutu Europeistyki UJ.
Media we współczesnym świecie sprawują funkcję czwartej władzy. Ich poparcie lub jego brak może doprowadzić do upadku rządów. Czy możliwe są obiektywne środki masowego przekazu? Czy zawsze współcześni politycy muszą wpasowywać się w gusta odbiorców?
FMD Krakau: Soll die Türkei in die Europäische Union aufgenommen werden? / Czy Turcja powinna wstąpić do Unii Europejskiej?
Czy Turcja powinna wstąpić do UE? Nad tym pytaniem już od jakiegoś czasu debatuje cała Europa, a fala uchodźców jak i ataki terrorystyczne powodują, że coraz więcej osób jest przeciw wstąpieniu Turcji do UE. Przedstawicielstwo FMD w Krakowie ma zaszczyt zaprosić na kolejny Klub Dyskusyjny, który odbędzie się równolegle w dwóch językach : niemieckim i polskim. Będzie to niepowtarzalna okazja do dyskusji na jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów dotyczących Europy w świetle obecnych wydarzeń, a także do wykorzystania w praktyce swoich umiejętności językowych.
Władze PR FMD w Krakowie:
Agata Supińska - Przewodnicząca PR FMD w Krakowie ()
Angelika Bartosik - Członkini Władz PR FMD w Krakowie ()
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.