22 marca 2018, FMDWrocław zorganizowało spotkanie pt. „Geneza rewolucji islamskiej”. Zaproszoną ekspertką była Pani Sylwana Dimtchev, podróżniczka i pasjonatka tematyki bliskowschodniej. Uczestnicy wydarzenia, dzięki wielopłaszczyznowej analizie zależności natury społecznej, ekonomicznej i politycznej, mieli możliwość skonfrontować oraz poszerzyć własną wiedzę. W przeciągu ostatnich lat, światowa opinia publiczna wykształciła wiele mitów na temat sytuacji Iranu pod rządami Mohammada Rezy Pahlaviego. Czy rzeczywiście szach, ulubieniec krajów zachodnich i stały bywalec szwajcarskich kurortów narciarskich, był tak wspaniały, jak malują jego postać zachodnie narracje na temat Iranu? Wbrew pozorom, odpowiedź na wyżej przedstawione pytanie, nie była tak oczywista. Poprzez umiejętne wyjaśnienie różnorodnych procesów historycznych, Pani Sylwana rzuciła nowe światło na wydarzenia z 1979 roku. Nasza prelegentka położyła specjalny nacisk na standard życia zwykłych Irańczyków, wielką dysproporcję w podziale majątku narodowego, bezprecedensową skalę korupcji oraz potajemne powiązania finansowe Pahlaviego z Zachodem. Omówione zostały opresyjne działania tajnej policji politycznej – Savaku i jej wpływu na antagonizowanie sytuacji społecznej w Iranie. Poza tym został ukazany narastający sprzeciw społeczeństwa irańskiego, na postępujące uzależnienie od wpływów świata zachodu. Nie umknęło naszej uwadze, rozważenie odziaływania poglądów Ruhollaha Chomejniego, na szerokie masy ludności irańskiej. Po wysłuchaniu wystąpienia Pani Sylwany, członkowie widowni mieli możliwość zadać pytania ekspertce. Przeprowadziliśmy ciekawą dyskusję, która poruszyła dodatkowe kwestie leżące u źródeł wydarzeń z 1979 roku. Nie ulega wątpliwości, że uzyskane informacje staną się bezcennym doświadczeniem dla próby zrozumienia genezy Rewolucji Irańskiej.
W dniu 05.10.2017 członkowie przedstawicielstwa Forum Młodych Dyplomatów we Wrocławiu mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wykładzie dotyczącym historii stosunków polsko – niemieckich oraz ich obecnego stanu. W roli prelegenta wystąpił Pan Profesor Krzysztof Ruchniewicz, historyk, niemcoznawca, szef wrocławskiego Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich imienia Willy’ego Brandta. Był to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie, gdyż Pan Profesor jest niekwestionowanym ekspertem w swojej dziedzinie i z ogromną przyjemnością wysłuchaliśmy tego, co miał nam do przekazania.
Forum Młodych Dyplomatów Wrocław dnia 12-ego czerwca 2017r. zorganizowało kolejne już spotkanie z ekspertem. Naszym gościem była Pani Doktor Irena Kurasz, pracownik Zakładu Badań Niemcoznawczych Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Kurasz jest również byłym, długoletnim pracownikiem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.
Dnia 31.05.2017 członkowie wrocławskiego Forum mieli okazję uczestniczyć w pasjonującym spotkaniu pod tytułem „Ortodoksyjni Żydzi w społeczeństwie Izraela: Razem czy osobno”. Nasz ekspert Pan dr Karol Chwedczuk-Szulc z Zakładu Polityki Zagranicznej i Zagrożeń Globalnych Uniwersytetu Wrocławskiegopodzielił się z nami swoją wiedzą oraz osobistymi doświadczeniami z podróży po Izraelu oraz życiu i pracy w tym państwie. Dzięki spotkaniu z Panem Karolemdowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji, które rozwiały wiele stereotypów i wzbogaciły naszą wiedzę. Poruszone zostały takie kwestie jak obyczajowość, religijność czy życie codzienne, a także kwestia braku integracji ortodoksów w społeczeństwie. Rozmawialiśmy także o negatywnym stosunku tych ostatnich do państwowości Izraela oraz względnie dobrych relacji ortodoksów z muzułmanami. Dało nam to bezcenny punkt odniesienia do oceny naszego kręgu kulturowego czy porównania Polaków i mieszkańców Państwa Izrael pod kątem różnic i podobieństw występujących między społeczeństwami.
W czwartek 25 maja br. wspólnie ze Studenckim Kołem Naukowym Prawa Międzynarodowego i Europejskiego UWr zorganizowaliśmy spotkanie z Panią dr Moniką Sus. Rozmawialiśmy o pięciu scenariuszach dla rozwoju Unii Europejskiej, przedstawionych przez przewodniczącego Komisji Europejskiej - Jeana-Claude’a Junckera, możliwych podziałach wewnętrznych Unii, o roli Polski w każdym scenariuszu i naszych perspektywach wejścia do strefy euro. Poruszyliśmy także temat Brexitu i jego konsekwencji dla całego świata, możliwości współpracy gospodarczej między Wielką Brytanią i krajami UE, zastanawialiśmy się także jakie państwo mogłoby zastąpić Wielką Brytanię w Unii. Ekspert zwróciła naszą uwagę również na zadania Grupy Wyszehradzkiej i stale rosnącą pozycję państw nadbałtyckich.
Unia Europejska okazuje się być napędzana nie tylko przez dwie, a wiele prędkości.
W dniu 27 maja br. członkowie FMD Wrocław wzięli udział w profesjonalnym szkoleniu dotyczącym autoprezentacji przeprowadzonym przez Panią Doktor Monikę Braun, która z wykształcenia jest aktorką, ale także jako trener szkoli w zakresie autoprezentacji, retoryki, technik wystąpień publicznych i etykiety w biznesie. Współpracuje z wieloma prestiżowymi firmami jak Microsoft Polska, Polkomtel, Ericsson, Nissan Poland, Bayer. Nasza ekspertka podzieliła się z nami obszerną wiedzą dotyczącą mowy ciała, savoir-vivre w relacjach biznesowych, a także zdradziła tajniki radzenia sobie ze stresem podczas przemówień do szerszego grona odbiorców. Wspólnie analizowaliśmy wystąpienia publiczne znanych osób ze środowiska politycznego i adwokackiego zarówno z Polski jak i świata. Umiejętności, które zdobyliśmy podczas czterogodzinnego szkolenia, z pewnością przydadzą się nam w najbliższej przyszłości.
Gościnnie odwiedził nas Andrzej Kur - przewodniczący FMD PR Trójmiasto.
Dnia 23.05.2017 członkowie wrocławskiego Forum mieli okazję uczestniczyć w pasjonującym spotkaniu pod tytułem „Iran jakiego nie znacie”. Nasza ekspertka Pani Sylwana Dimtchev - absolwentka filologii bułgarskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz miłośniczka Iranu - podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami i wspomnieniami z podróży do Iranu. Jej wystąpienie urozmaicały jej osobiste wrażenia z tej niezwykłej wyprawy, ale również przeróżne materiały, które sama zgromadziła. Fotorelacja oraz pasja naszej ekspertki do Iranu zamieniła salę wykładową w odległy zakątek Bliskiego Wschodu.
W kwietniu gościliśmy doktorantkę Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Panią Stefanię Skowron-Markowską, która przybliżyła nam różnicę między podmiotami prawa międzynarodowego jakimi jest Stolica Apostolska i Watykan. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem merytorycznym znajdującym się w załączniku.
Władze PR FMD we Wrocławiu
Jolanta Pietrasik - Przewodnicząca PR FMD we Wrocławiu()
Klaudia Pąklak - Członkini Władz PR FMD we Wrocławiu ()
Jan Pabisiak - Członek Władz PR FMD we Wrocławiu ()
Wszelkie prawa zastrzeżone © przez Forum Młodych Dyplomatów.